Blog

A është klorofili i mirë për lëkurën tuaj?

A është klorofili i mirë për lëkurën tuaj?

Përveç përmirësimit të shëndetit, rritjes së energjisë dhe luftimit të sëmundjeve, klorofili ka treguar potencialin e tij për të reduktuar inflamacionet e lëkurës dhe për të parandaluar infeksionet bakteriale në lëkurë.

Konsumimi i klorofilit në sasi të rregullta ditore mund t’ju ndihmojë gjithashtu të trajtoni ulcerat dhe lezionet e lëkurës për shkak të potencialit të tij për shërimin e plagëve.

Për më tepër, kur aplikohet në mënyrë topike në lëkurë mund të jetë efektiv kundër akneve të lehta, poreve dhe djegieve të lëkurës.

Një përfitim tjetër i rëndësishëm i klorofilit është aftësia e tij për të reduktuar dëmtimin e qelizave të lëkurës me praninë e bollshme të antioksidantëve.

Vitaminat dhe mineralet në klorofil, duke përfshirë vitaminën A, C, E dhe K, së bashku me bioflavonoidet dhe b-karotenin luajnë një rol të rëndësishëm në riparimin e qelizave të dëmtuara.

Vetitë antiseptike të klorofilit shkatërrojnë bakteriet dhe ndihmojnë në forcimin e indeve, duke e bërë lëkurën të bukur e të shkëlqyeshme.

Përdorimi: 2 ml përzihen me një gotë me ujë dhe konsumohet 1 herë në ditë.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *